KİTEBOARD DÜNYA ŞAMPİYONASI SONA ERDi

Muğla Akyaka'da düzenlenen 2017 Dünya Kiteboard Ligi'nin Türkiye ayağındaki yarışlar sona erdi.

10 EKİM 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI

KİTEBOARD DÜNYA ŞAMPİYONASI SONA ERDi
Muğla Akyaka'da düzenlenen 2017 Dünya Kiteboard Ligi'nin Türkiye ayağındaki yarışlar sona erdi.
Türkiye Yelken Federasyonu himayesinde Akçapınar sahilinde "WKL Amarok Dünya Kupası Akyaka" adıyla düzenlenen organizasyonda 19 ülkeden 36 sporcu yarıştı. Erkekler ve kadınlarda dörder ayak olarak planlanan organizasyonda yarışmacılar kıyasıya mücadele etti.
Yarışlarda, Türkiye ayağında kadınlar kategorisinde yarışan 12 sporcu arasından birinci Brezilya'dan Bruna Kajiya olurken, ikinci İspanya'dan Rita Arnaus, üçüncü Hollanda'dan Annabel Van Westerop oldu. Kadınlar kategorisinin birincisi Kajiya, aynı zamanda 2016 yılının da Dünya Kiteboard şampiyonuydu.
22 sporcunun yarıştığı erkekler kategorisinde ise rüzgarın yetersiz kalması nedeniyle yarışlar tamamlanamadı. Ligin bir sonraki ayağı 5-11 Kasım 2017'de Mısır'da yapılacak.
Yarışlar sonunda dereceye giren sporculara kupa ve ödülleri düzenlenen tören ile verildi.

Yarışları takip eden Muğla Valisi Esengül Civelek, yarışlara Muğla olarak ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi. Muğla'nın doğal güzellikleri ve eşsiz koyları ile bir çok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptığını belirten Civelek, kentin bu anlamda spor turizminde de öne çıktığını kaydetti.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz ise konuşmasında şunları söyledi; "Bakanlığımızın uhdesinde birçok uluslararası ve ulusal faaliyeti İlimizde icra ediyoruz. Son üç ay içerisinde İlimizde 7 uluslararası olmak üzere ulusal ve federasyon faaliyetleri ile birlikte toplamda 41 olan sayımızla spor turizmine ciddi hizmet ediyoruz. 13 bin 500 sporcu, antrenör ve hakem bu faaliyetlerde İlimize gelecek. Bunun içerisine seyircileri de kattığımızda sayı 25 binlere ulaşıyor. Bu noktada başta Valimiz olmak üzere paydaş kurumlarımıza, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hepimizin bildiği gibi yurtdışında ülkemiz için çeşitli spekülasyonlar yaratılıyor ama biz bunlara yaptığımız uluslararası organizasyonlarla en iyi cevabı veriyoruz." dedi.
Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, yarışmaları Akyaka'da yapmaktan mutlu olduklarını ifade etti.
Öte yandan, çok sayıda seyirci sporcuların su üzerinde yaptığı akrobatik hareketleri ilgiyle izledi.