"BİZ ANADOLUYUZ" MUĞLA'DA

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadoluyuz Projesi", Muş'tan Türk Hava Yolları'nın özel uçağı ile İlimize gelen öğrencilerin Dalaman Havaalanı'nda karşılanmasıyla başladı.

7 EKİM 2017

"BİZ ANADOLUYUZ" MUĞLA'DA
İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadoluyuz Projesi", Muş'tan Türk Hava Yolları'nın özel uçağı ile İlimize gelen öğrencilerin Dalaman Havaalanı'nda karşılanmasıyla başladı.

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak destek verdiğimiz projede Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilimizden seçilen 15 yaş ve altı 50 bin katılımcının ülkemizin farklı şehirlerini ziyaret etmeleri sağlanarak, iller arasındaki kardeşlik köprüsünün kurulması ve kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında Dalaman Havaalanı'na inen öğrencileri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Serkan Öçalmaz'ın da aralarında bulunduğu heyet çiçeklerle karşıladılar.

Şehit Nedip Cengiz Eker İmam Hatip Ortaokulu'nda, Milli Eğitim Vakfı Muş Fatih Ortaokulu ile "kardeş okul" imza törenine katılan öğrenciler, daha sonra Marmaris Cruise Port Limanı'nda demirleyen Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı "TCSG Umut" gemisine çıktı.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muş Vali Yardımcısı Abdülkadir Okay, Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Albay Oğuz Bavbek, TCSG Umut Gemisi Komutanı Binbaşı Umut Yavaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Serkan Öçalmaz, protokol üyeleri ile öğrenciler, geminin lumbar ağzında bekledi.
Muşlu öğrencilerin çiçek takdim ettiği Vali Civelek, çocukların 3 günlük gezi programında kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gezeceklerini ve eşsiz doğal güzellikleri göreceklerini söyledi.
Gezinin arkadaşlığın, dostluğun, kardeşliğin pekiştirilmesine vesile olmasını dileyen Civelek, projenin Muş ile Muğla arasında gönül köprüsü kurulmasına, güçlü gönül bağları oluşmasına katkı sağlayacağını vurguladı.
Civelek, gezi boyunca çocuklarla birlikte olmaya çalışacağını belirterek, "3 günlük gezi programı sonrası gönüllerinizde bir Muğla, zihinlerinizde çok güzel anılarla memleketinize dönmenizi arzu ediyorum. Bunun için de hoşça, keyifli vakitler geçirmenizi diliyorum. Bir arada olacağız, beraber olacağız. Ailelerinize benden gönül dolusu sevgiler, selamlar iletmenizi istiyorum." diye konuştu.

Misafir öğrenci ve öğretmenleri, subayların mihmandarlığında milli imkanlarla ve Türk mühendislerince İstanbul'da yapılan "TCSG Umut" arama kurtarma gemisini gezdi.
Gemi hakkında brifing alan öğrenciler, gruplar halinde gemiyi inceledi. Şapka ve çeşitli hediyeler verilen çocuklara kek ve içecek ikram edildi.

Misafir öğrenciler, daha sonra Elegance Otel'de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nce düzenlenen Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi (OLİ) Programı'na katıldı. Programın ardından Martı Otel'e geçen öğrencilere sucuk ekmek ile dondurma ikram edildi ve otelin sahilinde yanan ateşin etrafında, sunulan havai fişek gösterisini izlediler. Gün boyu dolu dolu zaman geçiren öğrencilerin mutlulukları yüzlerinden okunuyordu.

194 öğrenci ile beraberindeki 13 öğretmen, 3 gün boyunca Gençlik Liderlerimiz ve Gönüllü Gençlerimiz önderliğinde Marmaris ve Muğla'da faaliyetler gerçekleştirecekler.