STRATONİKEİA ANTİK KENTİ'NDE OLİMPİK GÜN

Muğla’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi.

15 MAYIS 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
STRATONİKEİA ANTİK KENTİ'NDE OLİMPİK GÜN
Muğla’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Gençlik Haftasının ilk gününde farklı okullardan 700 öğrenci, Yatağan İlçesi’nde bulunan antik kent Stratonikeia’da; mini futbol, basketbol, voleybol, eğlenceli atletizm, halat çekme, bilek güreşi gibi geleneksel Türk çocuk oyunları ile spor dallarını tanıma, spor yapma ve eğlenme imkanı yakaladı.
Tüm dünyada Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Milli Olimpiyat Komiteleri tarafından “hareket et”, “öğren”, “keşfet” sloganı ile kutlanan ve ülkemizde de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) ekinlikleri ile gelenekselleşen Olimpik Gün’ün bu yılki ikinci organizasyonu, Stratonikeia Antik Kent’te, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz iş birliği ile düzenlendi.
Muğla’da bulunan Stratonikeia Antik Kenti'nde Antik Çağ Spor Oyunları teması ile planlanan Olimpik Gün etkinliklerine; 500 ilk ve ortaöğretim, 150 üniversite öğrencisi dışında 50 gönüllü de görev alarak katkı sundu.
Spor dolu ve keyifli vakit geçiren öğrenciler, daha sonra, etkinlik alanında bol bol fotoğraf çektirdi. Yaklaşık 4 saat süren Olimpik Gün etkinlikleri, Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi’nin maskotu “Oli”nin de katılımıyla çocuklara neşeli anlar yaşattı. 
Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Serkan Öçalmaz, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Recep Gürsoy,Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Ahmet Ayık, Spor Yorumcusu Orhan Ayhan ve TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Porsun’un katıldığı Olimpik Gün etkinlikleri, tüm öğrencilere Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener imzalı Olimpik Gün Sertifikası verilmesiyle sonlandı.