Muğla genelinde toplamda 13 ilçemizde gerçekleştirilecek projeyle en az 5000 (beş bin) öğrenciye ulaşarak M. Akif Ersoy’un hayatı, sanatı, şahsiyeti, milli mücadeledeki etkin rolü ve Türk milletinin bağımsızlık belgesi İstiklal Marşımızın yazılış hikâyesini onlara öğretmek amacıyla planlanan “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesi Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Marmaris Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Nihat Ekinciler, Marmaris Protokolü ve öğrencilerin de katıldığı bir program ile Marmaris'te gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıldönümünde gerçekleştirilen projenin, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü olan 12 Mart tarihinde sona erecek olmasının da projeye ayrı bir anlam kattığı söyleyen Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman; Her milletin tarihinde derin izler bırakmış önemli şahsiyetler vardır. Mehmet Akif Ersoy da Türk milletinin tarihinde ve gönlünde taht kurmuş büyük bir şahsiyettir. Mehmet Akif Ersoy sadece İstiklal Marşımızın yazarı değil, o aynı zamanda Türk milletinin “vatan, millet, bayrak, özgürlük ve bağımsızlık” kavramlarının karşılığıdır. O, sadece bir şair değil, Kurtuluş Savaşı’nı on kıtaya, kırk bir dizeye sığdırarak Milli Mücadeleyi en mükemmel şekilde dile getiren şahsiyettir. Bu nedenle milletin dili ve sesi olan Akif’in hayatının bilinmesi ve her fırsatta dile getirilmesi yetmez. Onun şahsiyetinin de örnek alınması gerekir. dedi.
İlimiz genelinde 13 ilçemizde farklı tarihlerde ve en son olarak İstiklal Marşımızın kabul edildiği tarih olan 12 Mart’da son bulacak olan “Asımın Nesli Akif’i Dinliyor” projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından bastırılan 5000 adet “Genç Safahat” kitabınında öğrencilere dağıtılacağını söyleyen Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman; Bu vesile ile Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, sanatı, şahsiyeti, milli mücadeledeki etkin rolü ve Türk milletinin bağımsızlık belgesi olan İstiklal Marşımızın yazılış hikâyesini gençlerimize bir kez daha üstüne basa basa öğretmeyi amaçlamış bulunmaktayız. Böylesine anlamlı bir projeyi vefatının 82. yıl dönümünde cennet mekan merhum Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve şükranla anıyor, Yüce Rabbimden rahmet diliyorum.
Bu bağlamda Sayın Bakanımız başta olmak üzere, Sayın Valimize, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı işbirliğinde “Asım’ın Nesli Akif’i Dinliyor” projesine katkılarından dolayı paydaş kurumlarımıza ve burada sunumlarını gerçekleştirecek olan değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyorum dedi.